A GSCF-nél egy új tech hub felépítésén dolgoznak Budapesten, amely nem csak a globális üzlet fejlődését segíti, hanem a jövő adatmegoldásait is formálja majd. Nánai Zoltán és Tóth Zsolt megosztják velünk, hogy mi motiválja őket és miért érdemes csatlakozni a GSCF-hez.
Nagyon köszönjük a lehetőséget, igazán ritkán adódik lehetőség szakmai oldallal leülni beszélgetni. Kérlek, első körben mondjatok pár szót magatokról, milyen előképzettséggel rendelkeztek, illetve hol szereztétek a korábbi tapasztalataitokat és milyen területen?
Zoli: A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán végeztem Pénzügyi Eszközök és Intézmények szakirányon, vagyis üzleti irányból jövök. Még a pályám korai szakaszában kaptam egy könyvet az egyik ügyfelünktől karácsonyra. Adatbányászat volt a címe és menthetetlenül megfertőzött. Ott indult el az utazásom az adatok világába. Azóta nem csak munkám során vettem hasznát ennek a tudásnak a különböző adatvezérelt megoldások bevezetése során, de hobbiként is az életem része lett az adattudomány, a gépi tanulás. Végül visszaültem az iskolapadba, s a közelmúltban AI & ML Mester diplomát szereztem, vagyis bár – ahogy említettem – az üzleti oldalról jövök, mondjuk úgy, nem teljesen idegen tőlem a technológia világa sem.
Zsolt: Én BME mérnök informatikán végeztem, a diplomamunka során találkoztam először közelebbről a Data területtel. Diploma után Hadoop / Spark rendszerekkel kezdtem foglalkozni, majd fokozatosan mozdultam el SQL és Python irányba, először Data Engineerként, majd Data Architectként dolgoztam Cloud alapú adatbázisokkal és adattárházakkal. Az utóbbi 5 évben pénzügyi területen mozgó cégeknél építettem adatplatformot.
A GSCF név sokaknak nem ismerős, mit kell tudni a vállalatról, hogyan alakult ki és jelenleg mik a főbb termékek, szolgáltatások?
Zoli: Valóban így van, a nagyközönség számára leginkább rejtve marad az, amit csinálunk, pedig piacvezetők vagyunk a területünkön és piaci hatásunk globális mércével is jelentős.
A GSCF egy specializált pénzügyi szolgáltató, amely komplett szállítói láncok finanszírozására specializálódott. Azért, hogy jobban megértsük a problémát, amire választ adunk, érdemes végiggondolni, hány beszállítón és kereskedőn halad végig egy-egy termék nyersanyagként, alkatrészként, félkész termékként, mire végső formájában eljut a végfelhasználóhoz. Az ilyen összetett szállítói láncok hatékony működése szempontjából létfontosságú, hogy megfelelő likviditás és finanszírozás álljon rendelkezésre akkor és ott, amikor és ahol arra szükség van. Itt jön képbe a GSCF.
Az általunk kínált összetett és strukturált finanszírozási megoldások olyan komplex finanszírozási helyzetekre adnak hatékony választ, ahol csak nagyon kevesen tudnak igazi megoldást kínálni.
Mikor csatlakoztatok a céghez, milyen feladatkörben és most milyen pozíciót töltötök be?
Zoli: Két éve csatlakoztam a GSCF csapatához Senior Termékmenedzserként, egy konkrét és izgalmas projekt kapcsán. Ma a GSCF adatplatformjáért, kockázatkezelési rendszereiért és finanszírozási rendszeréért felelős termékvezető vagyok. Ez egy rendkívül izgalmas és összetett szerep, ahol egyszerre van lehetőségem stratégiai gondolkodásra és operatív kivitelezésre is.
Zsolt: 2024 májusában érkeztem Lead Data Platform Architectként. A nyár nagy részét a GSCF adatplatform architektúra tervezésével töltöttem, majd ősszel ráfordultunk ennek az implementációjára is. Az én pozícióm egy architect – engineer keverék, hiszen mind a tervezésben, mind a megvalósításban aktívan részt veszek.
Köszi a bemutatkozást, jó, hogy két külön területről is tudunk beszélni, de így talán érdemes két részre bontani. Elsőként hozzád fordulok Zoli!
Miért szeretsz a GSCF-nél dolgozni?
Zoli: Erre nehéz tömören válaszolni mert nagyon sok dimenziója van. Kezdem talán ott, hogy egy minden szempontból globális cégnél dolgozom. Minden nap – még ha csak virtuálisan is – de bejárom a világot, hiszen a magyarországi csapaton túl dolgozom svájci, Európán kívül pedig észak- és dél-amerikai valamint ázsiai kollégákal is. Elképesztően jó egy ennyire diverz csapattal dolgozni, a különböző perspektíváknak köszönhetően valahogy mindig több lesz az egész, mint a részek összessége. Ez számomra nagyon motiváló.
Bár a cég globális és az általunk kifejtett pozitív hatás hatalmas (ami egyébként önmagában is oka annak, amiért szeretek itt lenni), a szervezet méretét tekintve nem vagyunk nagyok. A szervezet lapos, még a C level vezetők is elérhetőek bárki számára. A hatalmi távolság alacsony, a szervezet pedig felhatalmazó. Ezeknek megfelelően itt lehetőség van gyorsan dönteni, gyorsan lépni. Ezt is nagyon szeretem.
Muszáj beszélnem a kultúráról is. Nagyon támogató, bevonó a kultúra. Ez nem egy átpolitizált szervezet, itt szokás és divat is támogatni egymást. Ez hatalmas érték.
Szubjektív, de engem nagyon motiválnak azok a helyzetek, ahol lehetőség van építkezni. Sokkal jobban vonzanak azok a helyzetek, ahol valamit meg lehet alkotni, mint azok, ahol valami kész dologba kell beleülni. Build típusú ember vagyok. Itt és most erre rengeteg lehetőségem van. Nem csak a cég új adatplatformotját és a rá épülő üzleti megoldásokat alkothatjuk meg, de lehetőséget kaptunk arra is, hogy felépítsük Budapesten a GSCF adat kompetencia központját is. Egy igazi tech hub-ot építünk, amelyik innen látja el innovatív adatvezérelt megoldásokkal nem csak a céget, de a meglévő és új ügyfeleinket is. Ez nem egy shared service center, végrehajtó jogkörökkel. Ez egy hub, a stratégiától a végrehajtásig minden nálunk van.
Adott egy igazi startup minden lehetősége úgy, hogy közben mögöttünk áll a világ egyik legnagyobb alternatív alapkezelője, ami pénzügyi biztonságot és stabilitást tesz hozzá mindehhez. Ritka az ilyen felállás.
Milyen a kultúra és milyen a mentalitás a napi munkában?
Zoli: Egyrészt a globális jelenlét miatt nagyon diverz a csapat. Nagyon sok nézőpont megtalálható nálunk. Másrészt mégis összetartó és támogató a légkör. Itt nem csak üres frázis az “egy csónakban evezünk” kifejezés. Tényleg egy célért dolgozik itt mindenki, függetlenül attól, hogy mely területen teszi ezt. A lapos szervezet megkönnyíti a kommunikációt és biztosítja, hogy minden vélemény teret kapjon. Igyekszünk gyorsan lépni, gyorsan validálni és irányt váltani, ha azt szükségesnek ítéljük. Mindig arra összpontosítunk, hogy az ügyfelek számára legjobb megoldásokat szállítsuk, ez vezérli a lépéseinket. Ahogy a termék menedzsmentben mondani szokták, mi tényleg problémákat oldunk meg, nem pedig funkciókat fejlesztünk.
A napi munkában a csapatmunka kiemelt szerepet kap, a közös céljainkért dolgozunk, de azért arra is hangsúlyt fektetünk, hogy közben jól is érezzük magunkat szakmailag és emberileg is.
Milyen csapat alakult ki az évek során?
Zoli: Ha a csapat alatt a tech-hub-ra gondoltok, azt még csak most kezdjük el igazán építeni. De azok a kulcsemberek, akik már megérkeztek – mint például Zsolt – nagyon jó és izgalmas alapot jelentenek az építkezéshez. Zsolttal egyetértünk abban, hogy a megfelelő mindset, a hozzáállás az egyik legfontosabb komponense a sikernek. Ebben semmiképpen sem szeretnénk kompromisszumot kötni. Olyan csapatot építünk ahol a (delivery és learning) velocity fenntartható módon tud magas lenni. Ahol úgy szállítunk nagyon magas szakmai minőséget amire büszkék vagyunk, hogy közben szakmailag fejlődünk és persze nem utolsó sorban élvezzük az utazást szakmailag és emberileg is. Ehhez pedig a magas szakmaiság önmagában nem elég, kell a megfelelő mindset is.
Mit gondolsz milyen irányba megy egyébként az építkezés, kik lehetnek jó team-fitek, kik éreznék jól magukat nálatok?
Zoli: Tudom, hogy vannak olyan cégek, akik egészen részletes elvárásrendszert állítanak fel, és végül azt a jelöltet választják, aki a legjobban megfelel az előzetes elképzeléseknek. Mi nagyon nem így működünk. Mi tehetségeket keresünk, akikkel közösen írhatjuk a GSCF történetének soron következő fejezetét. Akik olyan lelkesek, mint mi vagyunk, hogy valami nagyszerűt alkossunk közösen. A szakmai kiválóság természetesen rendkívül fontos, ahogyan a hozzáállás, a mindset, a kultúra is az. De tudjuk, hogy minden ember más, ezért mi a kiválasztás során elsősorban az egyént szeretnénk megismerni, és azt megérteni, hogy mi az, amit ő hozzá tud tenni a közös sikereinkhez, és mi az, amivel mi tudjuk támogatni az ő szakmai és emberi céljait.
Ennek megfelelően már az induló csapat is elég vegyes. Vannak fiatalok és hosszabb ideje fiatalok, vannak fejlesztő és adat múlttal rendelkező szakemberek akik mind kiemelkedőek a saját területükön.
Egy szó mint száz, aki szenvedélyesen szereti az adatok világát, szeret és tud is megoldásokat alkotni ebben a domain-ben, törekszik a szakmai kiválóságra, fejleszti a tudását, és közben szereti élvezni az utazást, az jól fogja érezni magát nálunk.
Egyébként van kitűzött vízió, hosszú távú cél akár a szervezet,vagy akár a szolgáltatások szintjén?
Zoli: A GSCF jövőképe rendkívül inspiráló. A közelmúltban fejeztünk be egy bank akvizícióját, amely lehetőséget adott új, még innovatívabb megoldások bevezetésére. Az első piaci visszajelzések nagyon pozitívak, így most ezek skálázása és fejlesztése van napirenden. Új piacokra is beléptünk a közelmúltban, ami tovább növeli a piaci súlyunkat és a lehetőségeinket
A budapesti iroda kiemelt szerepet kap ebben a folyamatban, hiszen ahogy mondtam, itt építjük fel a kompetencia központot és alakítunk ki egy valódi, adat fókuszú tech hubot . Ez nem egy hagyományos szolgáltató központ, hanem egy olyan hely, ahol a teljes folyamat – az ötlet és vízió megszületésétől a stratégia megalkotásán át a megvalósításig – helyben történik. Ez óriási lehetőség mindannyiunk számára.
Zsolt, most hozzád fordulok. Neked mi a konkrét feladatod ebben a projektben?
Az én szerepem a projekt technikai oldali irányítása. Mindig szerettem a hands-on feladatokat is, tehát az architektúra tervezéstől, technológiák kiválasztásától az adatmodellezésen keresztül egészen a konkrét adattranszformációk implementálásáig mindenből próbálom kivenni a részem. A projekthez kapcsolódó belsős technikai csapatokkal (security, compliance, backend engineering…) is én tartom a kapcsolatot Data Platform részről. A konkrét projektfeladatok mellett nagy hangsúly van a csapatépítésen is, jelenleg én csinálom a technikai interjúkat a Data Engineer jelöltekkel is.
Milyen technológiákkal dolgoztok?
Az architektúra tervezésnél fontos szempont volt a modern, cloud alapú technológiák használata. Az adatplatform alapvetően Snowflake-en fut, a transzformációs réteget pedig dbt Cloud szolgálja ki. Több szolgáltatással dolgozunk AWS Cloudban is: streaming pipeline-okhoz Amazon Managed Kafka-t, ütemezésre Amazon Managed Airflow-t, cloud storage-ra S3-at használunk, valamint a self-managed service-eink EKS-en (Amazon Elastic Kubernetes Service) futnak. Programozási nyelvek közül elsősorban SQL és Python van nálunk – itt próbáljuk mindig azt választani, ami az adott feladat megoldásához kézenfekvőbb.
Milyen csapattagokat keresel, technikai és emberi szempontból?
Alapvetően egy egészséges felépítésű, vegyes csapatot szeretnénk összerakni, ahol van helye a különböző tapasztalattal érkező mérnököknek. A data engineering terület szerintem azért is nagyon érdekes, mert egyrészt egy stabil mérnöki háttér, másrészt pedig az adatok mély ismerete is kell hozzá.
Mi olyan csapattagokat keresünk, akiknél lehetőleg a kettő kombinációja van jelen. Természetesen a két területnek nem kell feltétlenül egyensúlyban lenni, szívesen fogadunk software engineer és data analyst háttérrel rendelkező jelölteket is, de mindenképpen fontos a nyitottság mindkét terület megismerése, megtanulására. Technikai szempontból fontos a Python és az SQL ismerete, illetve, hogy legyen tapasztalat valamelyik nagy cloud provider rendszerével. Szintén szeretnénk, ha a jelölt otthonosan mozogna az adatplatformokkal és adattárházakkal, esetleg data lake-kel való munkában. Fontos megemlíteni, hogy az általunk használt konkrét tech stack ismerete nem elvárás (bár természetesen előny), például a Snowflake vagy a dbt megtanulható munka közben is.
Szerinted mi lehet vonzó ebben a lehetőségben?
Az architektúra tervezéskor nem kellett meglévő, legacy rendszerekben használt eszközöket használni, így tulajdonképpen a ma elérhető legmodernebb technológiákat tudtuk bevezetni.
Továbbá, ami szerintem egészen egyedi, hogy a csapat a teljes adatplatformért felelős, nem csak egy kis részletet, így a csapatban lévő engineer-ek nagyon szerteágazó, változatos feladatokon dolgozhatnak, mind üzletileg, mind technológiailag. Ez szerintem a napi feladatokat hosszú távon is élvezhetővé teszi, illetve szakmai fejlődés szempontjából is nagyon előnyös.
Hogy néz ki konkrétan a kiválasztási folyamat nálatok?
Az interjú folyamatot próbáltuk minél jobban leegyszerűsíteni. A beküldött önéletrajzok szűrése után az első lépés egy bemutatkozó beszélgetés, ahol bemutatjuk a céget, a víziónkat és a lehetőséget. Ezután egy házi feladatot küldünk a jelölteknek amit a saját tempójukban oldhatnak meg – ehelyett a jelölt választása alapján lehetőség van live coding interjúra is, bár a tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbben inkább a házi feladatot választják. Amennyiben sikeres volt, egy technikai interjú következik, ahol a gondolkodásmódot és a technikai tudást szeretnénk felmérni.
Ha ez is sikeres volt, VP of Engineering-el következik egy beszélgetés, ahol elsősorban a soft skillekre, cultural match-re fókuszál. Mindezek után közösen döntünk a jelöltről – ha ez pozitív volt, akkor már csak egy utolsó interjú van a HR-rel, ami után ajánlatot küldünk.
Köszönjük szépen, további szakmai sikereket kívánunk Nektek!
A fenti cikk a Recruby Hungary Kft. felkérésére készült a www.fejvadaszcegek.hu oldalon és a Recruby Hungary Kft. által üzemeltetett social media felületein történő megjelentetésére.A fenti tartalmak részben vagy egészben történő további utánközlése csak a szerző előzetes, írásos engedélyével lehetséges.
Amennyiben tetszett cikkünk, nézz körül blogunkon, vagy keress állást nyitott pozícióink között!