A bérmegállapodás a legtöbb ember fejében egy gyors beszélgetés a munkáltató ajánlata alapján, esetleg fizetésemelés kérés a munkavállaló részéről, amin a legtöbben gyorsan túl akarnak lenni. Valójában azonban egy kétoldalú kommunikációnak kell lennie a felek között, melyet tudatos tervezésnek kell megelőznie és az eredménye hónapokra, vagy akár évekre meghatározza az emberek életét.
Tarts velünk, hogy tisztában légy a felkészüléssel, a tárgyalási technikákkal, az érvek hatékony kommunikációjával, hogy a bértárgyalás valóban kétoldalú megállapodás lehessen.
Az első lépés az információgyűjtés
Az első a vállalat, melyről a hivatalosan kommunikált információkat a weboldalról, a közösségi média felületeiről és a hirdetési oldalakról gyűjtheted össze, de itt nem szabad megállni. Pénzügyi helyzetéről tájékozódhatsz az Opten-ben vagy a céginfón, a Glassdoor-on az alkalmazottaktól kaphatsz első kézből információkat és a Google kereséseket se hagyd ki, mert sokszor osztanak meg nagyobb bővüléseket, befektetéseket, vagy akár negatív információkat is, melyek nagyban befolyásolják a tárgyalási pozíciót.
A második a munka, hisz nem kezdünk alkudni ha azt sem tudjuk, hogy pontosan mi a tárgya. A HR-estől elkérhetjük a hirdetést, vagy a pozíció leírást, érdeklődhetünk a munkaidő beosztásról, túlóráról, ügyeletről, vagy akár a törzsidőről, melyek nagyban befolyásolják a valóban megkereshető bért. Érdemes továbbá a hivatalos információkat részletesen átbeszélni, melyek a legfontosabb feladatok és elvárások, mik nem szerepelnek a leírásban és milyen felelősségi körök járnak a pozícióval.
Végül javíthatunk a tárgyalási pozíciónkon ha megkérdezzük, hogy mikor és miért nyílt a pozíció, hisz ha régóta nem tudják betölteni, akkor jóval többet tudunk kialkudni, egy jó jelölt minden pénzt megér.
Végül ha pontosan tisztáztuk a feladatkört és a munka egyéb feltételeit, akkor érdemes a piaci bérszintről is tájékozódni. Számos toborzó ügynökség osztja meg a tapasztalatait évente díjmentesen, vezetői pozíciókról a Wyser, a specialista pozíciókról a Hays, a szabadúszó pozíciókról a Bluebird ad ki bérfelmérést, de általánosságban a fizetesek.hu, vagy berbarometer.hu is jó viszonyítási pont lehet. Továbbá egyre több álláshirdetés is tartalmaz fizetéseket, technikai területen a Nofluffjobs csak fizetésekkel enged hirdetni, így számos vállalat fizetési sávjairól tájékozódhatsz.
Készülj fel Önmagadból!
Ha már tisztában vagy a pályázat részleteivel, itt az ideje hogy magaddal is tisztába kerülj! Strukturált megközelítést adhat a személyes SWOT analízis elkészítése, mely egy üzleti tervhez hasonlóan az erősségeket, gyengeségeket, lehetőségeket és fenyegetéseket segít összeszedni.
Ha elég időt fordítasz az elkészítésére, akkor nincs az a helyzet ami meglephet, legyen szó kritikáról, vagy érvelésről a jobb pénzügyi pozíció eléréséért.
Hogyan kommunikálj?
Légy tisztában az adózással!
- Nettó és bruttó közötti különbség
- 25 év alatti és feletti adózás, egyéb családi kedvezmények!
Tisztázd a teljes csomagot!
- Egyéb bérelemek (Cafeteria, Home Office hozzájárulás, stb.)
- Költségek és térítésük (bejárás, étkezés, stb.)
- Kötelezettségek (tanulmányi szerződés, versenytilalmi klauzula)
Adj meg sávot, vagy célozz középre és mutass rugalmasságot!
- Sáv esetén kösd a pozícióhoz
- Középre célozva mutass rugalmasságot a pozíció teljes megismerésének függvényében!
Előrelépés, de mennyivel?
- Számíts alkura! (5-10%-ot szoktak alkudni a munkáltatók)
- Végül legalább 20%-kal keress többet a hosszú távú elégedettségért!
Maradj következetes!
- Ne változtass, csak megfelelő indoklással!
Szabd pozícióra és cégre!
Az ajánlatról
Bár sok interjún hallunk ígéretes ajánlatot, de részletekről csak írásban érdemes kommunikálni. Sok szakmai vezetőt elragad a hév, ha megtalálja az igazit, de ugyanolyan sokat vissza is fognak a vállalati jóváhagyások, így ha szóban állapodunk csak meg, akkor gyorsan pórul járhatunk.
Amennyiben nem kaptuk meg a kért összeget, akkor kérjünk indoklást, hisz ez alapján láthatjuk az alkuképességünket. Első körben nem a végleges összegről szoktunk ajánlatot kapni, 5-10% alku bele szokott férni a budget-be, de komplexebb pozícióknál láttuk már ennek akár dupláját is.
Ha most nem tudsz elérni magasabb összeget, akkor érdeklődj a lehetőségekről! Próbaidő után vagy év végén sok helyen emelnek, így lehet az alacsonyabb fizetés csak átmeneti, persze ha óriási a különbség, akkor csak akkor lépjünk, ha nincs más lehetőségünk!
Végül az egyik legfontosabb, ha már pályázol és meg is kaptad a hőn áhított ajánlatot, akkor a felmondásnál ne fogadj el ellenajánlatot a korábbi munkáltatódtól. Bár a változástól való félelem és a könnyen jött pénz csábító lehet, de a statisztikák alapján az elfogadók 80%-a 6 hónapon belül és 100%-a egy éven belül már nem dolgozik a vállalatnál, hisz a legtöbben nem csak pénz miatt kezdenek el pályázni.
Gyakori hibák
Azonnal rávágni a bérelvárást
Nem válaszolni
Szélsőséges bérigényt megfogalmazni
Egy pozícióra pályázni és feltenni mindent
Felkészületlenül érkezni
Megsértődni alacsony ajánlat esetén
Gyors és gyakorlatias összefoglalót szedtünk össze Nektek, kövesd az instrukciókat, készülj fel és légy magabiztos, de közreműködő és nyitott! A bértárgyalás kétoldalú játszma, mely mindkét fél számára kiemelt fontosságú, mindenki win-win szituációra törekszik. Ha az egyik fél vesztesnek érzi magát, akkor az rövid időn belül a munkakapcsolat végét is jelentheti, ami sok plusz idő és pénz befektetéssel hozható helyre.